Zielona Szkoła w Jodłówce Tuchowskiej

W dniach 21.06-23.06 uczniowie z klasy IVa, VIa, VIb i VIIa wraz z wychowawcami p. Beatą Karpałą, p. Ewą Oleksy, p. Beatą Hajdo i p. Eweliną Flis przebywali na "Zielonej szkole" w Jodłówce Tuchowskiej. Uczniów naszej szkoły gościł Dom Wczasów Dziecięcych, położony na malowniczych terenach Pogórza Ciężkowickiego z urokliwymi widokami wzniesień porośniętych lasami.

Organizatorzy przygotowali dla uczestników "Zielonej szkoły" wiele atrakcyjnych zajęć. Braliśmy udział w spotkaniach z panią psycholog, podczas których mieliśmy okazję na nowo się poznać, poprzez udział w przygotowanych zajęciach integracyjnych. Były też gry na podłodze interaktywnej, zajęcia wprowadzające w tajniki druku 3D, warsztaty ceramiczne, gry i zabawy zespołowe, zajęcia rekreacyjno-sportowe, spacery po okolicy oraz dostarczający niesamowitych wrażeń zorbing – gry i zabawy ze sferyczną kulą ZORB pod okiem instruktora.

Drugiego dnia odbyła się wycieczka do Skansenu Archeologicznego "Karpacka Troja" w Trzcinicy koło Jasła. Skansen powstał w miejscu jednego z najważniejszych w Polsce stanowisk archeologicznych, gdzie odkryto pozostałości warownej osady z epoki brązu, sprzed około 4000 lat, osady kultury zakarpackiej datowanej na około 1500 lat p.n.e. oraz grodu wczesnośredniowiecznego o monumentalnych fortyfikacjach, wielkością dorównującemu ówczesnemu Gnieznu. Podczas wycieczki uczniowie zwiedzili wspaniałą ekspozycję muzealną, rekonstrukcję chat otomańskich i wczesnośredniowiecznych, oraz sam teren grodziska, gdzie zrekonstruowano część wałów obronnych i chat. Na zakończenie podziwiali panoramę z wieży widokowej.

Po powrocie z wycieczki, w Jodłówce Tuchowskiej odwiedziliśmy gospodarstwo wikliniarskie, w którym uczniowie poznali tajniki sadzenia i hodowania wikliny oraz zobaczyli co ciekawego można wypleść z takiego materiału. Poznali tam wartość użytkową tej rośliny, własnoręcznie wykonali wiklinowe ozdoby, pokonywali wiklinowe labirynty, oglądali zielarski ogródek i rzadkie gatunki roślin występujących w tej okolicy.

Wychowawcy Domu Wczasów Dziecięcych zadbali również o urozmaicenie czasu naszym uczestnikom. Była więc dyskoteka, ognisko połączone ze śpiewem i wspólna zabawą, ćwiczenia na siłowni, strzelectwo, gry w tenisa stołowego i piłkarzyki.

Dom Wczasów Dziecięcych w Jodłówce Tuchowskiej przez tych kilka dni, dzięki wspaniałej atmosferze stał się także naszym domem.

Dziękujemy Pani dyrektor Iwonie Główczyk, wszystkim wychowawcom i obsłudze ośrodka za niezapomniane chwile!