Wycieczka klasy II i III do Krakowa

Dnia 28 września klasy II i III wraz z opiekunami p. E. Kowalską, p. M. Kruk – Popielą oraz p. E. Flis wyjechały na wycieczkę do Krakowa. Pierwszym etapem naszej wycieczki był Park Edukacji Globalnej- Wioski Świata. Odbyliśmy podróż dookoła świata i zwiedzaliśmy osady z różnych kontynentów. Można było zobaczyć tradycyjne indiańskie tipi, ghańską wioskę, papuaski dom na palach, peruwiańską chatę, arktyczne igloo oraz mongolską jurtę. Dzięki fotografiom i różnego rodzaju eksponatom pochodzącym z odległych zakątków świata, mogliśmy zobaczyć, poczuć i dotknąć tamtejszej kultury, zwyczajów i tradycji.

Podczas dodatkowych warsztatów w indiańskim tipi, uczniowie klasy II odkrywali kulturę Indian, poznali ich sztukę czy tradycyjne symbole. Mogli również dowiedzieć się kim był szaman, kto mógł zostać wodzem indiańskim, jakie stroje nosili Indianie czy ile zębów łosia było przyszytych na sukni panny młodej. Ponadto uczniowie w trzech grupach, prezentowali okrzyki wojenne, nazwę swojego plemienia oraz wybierali wodza indiańskiego.

Klasa III miała okazję wziąć udział w warsztatach w igloo i odkrywać fascynujące oblicze Arktyki – klimat, przyrodę oraz obyczaje jej niezwykłych mieszkańców. Poznali również ich tradycje, a różne ćwiczenia aktywizujące, dały możliwość poznania zarówno tradycyjnej, jak i nowoczesnej strony życia Innuitów.

Po zakończeniu zwiedzania, mogliśmy kupić pamiątki z najdalszych zakątków świata. Kolejnym etapem naszej wycieczki był przejazd do centrum Krakowa i poznanie najważniejszych jego zabytków. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Pomnika Bitwy pod Grunwaldem na Placu Matejki, następnie był Barbakan, przejście przez Bramę Floriańską oraz Rynek. Przy Kościele Mariackim posłuchaliśmy Hymnu Mariackiego, a następnie przeszliśmy przez Sukiennice. W trakcie zwiedzania, Pani Przewodnik opowiedziała o historii Krakowa, poznaliśmy różne legendy związane z miastem oraz poznaliśmy najważniejsze postacie historyczne. Na koniec zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia oraz zakupiliśmy krakowskie pamiątki.

Ostatnim etapem naszej wycieczki były „pyszne” warsztaty w Żywym Muzeum Obwarzanka. Na jakiś czas staliśmy się czeladnikami obwarzankowymi i pod czujnym okiem pracowników muzeum, każdy własnoręcznie wykonał swojego obwarzanka. Czekając na nasze wypieki, mogliśmy posłuchać o 600-letniej historii krakowskiego obwarzanka oraz poznać tajniki jego wypiekania. Już w drodze powrotnej do Tarnowa mogliśmy spróbować swoje obwarzanki i delektować się ich wyjątkowym i pysznym smakiem.

Naszą wycieczkę odbyliśmy w ramach akcji „Dzień pustej klasy”, która jest jednym z elementów projektu "Zdrowa odnowa - aktywny powrót do szkoły" współfinansowanego przez Stowarzyszenie Miast Polskich. A głównym celem tego projektu jest wsparcie uczniów w powrocie do pełnej sprawności fizycznej po długotrwałym okresie nauki zdalnej.