Sandomierskie klimaty20 października 2021r. uczniowie klasy IV oraz VI uczestniczyli w edukacyjnej wycieczce do Sandomierza. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu pt. "Królewska opowieść", który wprowadził nas w historię tego pięknego miasta.

Obejrzeliśmy wystawę: "Świat Ojca Mateusza" - słynnego serialu kręconego właśnie w Sandomierzu. Następnie udaliśmy się podziwiać piękne i historyczne miejsca w mieście: Bramę Opatowską, która ma wysokość 32 m, z punktu widokowego roztacza się niesamowity widok na Góry Pieprzowe, Dolinę Wisły oraz Starówkę Sandomierza. Reprezentacyjną ulicą Opatowską doszliśmy do rynku, na którym zobaczyliśmy wspaniałe kamienice z czasów gotyku, renesansu i klasycyzmu. Zwróciliśmy uwagę na ratusz, a przy kotwicy szkuty dowiedzieliśmy się o tradycji żeglugi śródlądowej mieszkańców Sandomierza. Spacer po dawnych piwnicach mieszczańskich, zaułkach, korytarzach przeniósł nas w dawne czasy bogactwa miasta i zrobił na nas ogromne wrażenie - nie codziennie możemy spacerować podziemnymi trasami!

Następnie udaliśmy się do katedry sandomierskiej pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny, gdzie podziwialiśmy bogate barokowe wyposażenie wnętrz oraz piękne malowidła ruskie. Wszystkim uczestnikom wycieczki najbardziej podobała się zbrojownia Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, gdzie mogliśmy przenieść się na chwilę w dawne czasy i na własnej skórze poczuć ciężar, z którym zmagał się rycerz - przymierzając zbroje rycerzy, husarzy, pikinierów, poznać wagę miecza i szabli. Dziewczynki mogły poczuć się jak księżniczki przymierzając piękne suknie. Poznaliśmy również miejsce pracy sandomierskiego kata i jego narzędzia pracy: dyby, pręgierze, kajdany, maski hańbiące, garotta, topory i miecze katowskie.

Z wycieczki wróciliśmy bogatsi o nowe doświadczenia i przeżycia oraz wiedzę historyczną. Snujemy też plany na kolejną wycieczkę...

.