Wycieczka klasy VIII do państwowego Muzeum Auchwitz-Birkrnau

Dnia 8 września, o godzinie 5 rano, uczniowie klasy VIII wraz z opiekunami p. Anetą Zając-Kapecką i p. Eweliną Flis, wyruszyli na wycieczkę do Oświęcimia. Głównym celem wyjazdu była wizyta w Państwowym Muzeum Auchwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Wycieczkę organizowała i pilotowała Pani Marta Oleksy z biura turystycznego Oleksy Travel.

Zwiedzając dawny niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau uczniowie zapoznali się z historią II wojny światowej, a przede wszystkim mogli obejrzeć w jaki sposób była realizowana bezwzględna polityka eksterminacji i ludobójstwa prowadzona przez Niemców. Pan przewodnik przybliżył młodzieży zasady funkcjonowania niemieckich obozów koncentracyjnych i obozów zagłady. Zwiedzanie obozu KL Auchwitz rozpoczęliśmy od przejścia przez bramę obozową, nad którą widniał napis „Arbeit macht frei”- co znaczy „praca czyni wolnym”. Przewodnik oprowadzał nas po miejscach, które stały się symbolem holocaustu europejskich Żydów i nazistowskich zbrodni popełnionych na Polakach i innych narodowościach. Mieliśmy możliwość zwiedzić budynki, w których znajdowały się liczne zdjęcia tego miejsca z czasów wojny. Zobaczyliśmy pozostałe po więźniach rzeczy osobiste, takie jak: okulary, buty, walizki, przedmioty codziennego użytku oraz pomieszczenia, w których byli więzieni. Następnie udaliśmy się pod ścianę straceń i blok 11 zwany blokiem śmierci. Jednak największe wrażenie wywarł na nas pobyt w pomieszczeniu, gdzie znajdowało się krematorium i komora gazowa.

Po przerwie przejechaliśmy do Muzeum Birkenau. Zobaczyliśmy bramę wjazdową, przez którą niegdyś przejeżdżały pociągi przywożące więźniów z całej Europy. Na terenie tego obozu mieliśmy możliwość zobaczyć pozostałości po barakach mieszkalnych. Poznaliśmy także makabryczne warunki w jakich musieli żyć więźniowie i zasady segregacji ludzi prowadzonej przez niemieckich oprawców.

Wyjazd do Muzeum w Oświęcimiu zrobił na uczniach duże wrażenie, wstrząsające widoki, które zobaczyli oraz historie więźniów, o których usłyszeli, na długo pozostaną w ich pamięci. Była to wyjątkowa i przejmująca lekcja historii dla naszych ósmoklasistów.

Po zakończeniu wizyty w Muzeum Auchwitz-Birkenau, udaliśmy się do centrum Oświecimia, gdzie w tunelach pod zamkiem uczniowie wzięli udział w grze terenowej „Gra o Niepodległą”.

Ostatnim punktem naszej wycieczki było odwiedzenie Synagogi Chewra Lomdej Misznajot (hebr. Stowarzyszenie Studiujących Misznę). To jedyny żydowski dom modlitwy w Oświęcimiu, który nie został całkowicie zniszczony podczas II wojny światowej. Dziś Synagoga, nie posiada swojego rabina, ani zgromadzenia wiernych, lecz pozostaje jedyną żydowską świątynią w pobliżu byłego obozuKL Auschwitz, służąc jako miejsce modlitwy, refleksji i pamięci.