Uczniowie naszej szkoły uczcili 82. rocznicę pierwszego transportu do KL Auschwitz

13.06.2022 młodzież naszej szkoły, wzięła udział w uroczystościach upamiętniających 82. rocznicępierwszego transportu polskich więźniów politycznych z Tarnowa do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz. Spotkanie odbyło obok Pomnika I Transportu Więźniów do KL Auschwitz.

Dokładnie 14 czerwca 1940 kilkuset więźniów z Tarnowa Niemcy wysłali do KL Auschwitz.

Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego oraz przywołania wydarzeń z czerwca 1940 roku, kiedy to Niemcy wysłali z więzienia w Tarnowie do obozu Auschwitz grupę 728 Polaków.

Z deportowanych z Tarnowa do KL Auschwitz wojnę przeżyło 298, 272 osoby zginęły, los 158 jest nieznany.

Uroczystość zakończyła się złożeniem wiązanek kwiatów przy pomniku oraz odśpiewaniem Roty. Ryszard Lis, prezes Tarnowskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem Pamięć o KL Auschwitz-Birkenau podkreślił: „Pamięć i szacunek dla przeszłości jest najważniejsza. Tarnów pamięta i będzie pamiętał o tych wydarzeniach, ponieważ nasi przodkowie przeżyli tą tragedię i nie możemy dopuścić, by takie sytuacje się powtórzyły”.