Święto Patrona Szkoły

W środę, 27 kwietnia obchodziliśmy Święto Patrona naszej Szkoły.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, w której uczestniczyła cała społeczność szkolna oraz poczty sztandarowe Związku Sybiraków w Tarnowie i Szkoły Podstawowej nr 10. Po zakończonej mszy nastąpił przemarsz do szkoły, gdzie wspólnie odśpiewaliśmy hymn państwowy, a Pani Dyrektor złożyła pod tablicą upamiętniającą naszego Patrona wiązankę kwiatów oraz zapaliła symbolicznego znicza.

Uroczystą akademię rozpoczęliśmy wspólnym odśpiewaniem „Hymnu Sybiraków”, a następnie dyrektor szkoły Wanda Patuła powitała przybyłych gości oraz wygłosiła okolicznościowe przemówienie, w którym podkreśliła rolę pamięci o tych, których los skazał na cierpienie poniesione w obronie honoru, wolności i miłości do Ojczyzny. Nie zabrakło też odniesień do obecnej sytuacji i do wojny toczącej się na Ukrainie oraz przypomnienia, że wolność nie jest nikomu dana raz na zawsze.

Uroczystość uświetnił występ uczniów klas VIIa i VIIb oraz chóru szkolnego pracujących pod kierunkiem p. Ewy Oleksy, p. Beaty Hajdo i p. Eweliny Flis, którego mottem stały się słowa „Ocalić od zapomnienia”, widoczne na okolicznościowej dekoracji wykonanej przez panie Dorotę Wojtanowską oraz Annę Olszówkę - Gajdur. W montażu słowno – muzycznym uczniowie oddali hołd Sybirakom, których ten sam los cierpienia, poniewierki, ale też heroizmu i determinacji w walce o wolność i przetrwanie na „nieludzkiej ziemi” połączył z naszym Patronem Romanem „Sybirakiem” Sanguszką. Ten niezłomny książę Syberyjski, uczestnik powstania listopadowego, człowiek naznaczony piętnem cierpienia i poniżenia, uczy młode pokolenie jak służyć Ojczyźnie, mimo trudu i poświęcenia, jak być patriotą. Dzięki jego postaci, a w szczególności dzięki żywym świadkom historii – Sybirakom, których po dwuletniej przerwie znów mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole, współczesne pokolenie może poznawać prawdę o historii naszego kraju, uczyć się okazywać szacunek tym, którzy cierpieli i umierali, abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce.

Podczas uroczystości zostały wręczone dyplomy i nagrody uczniom biorącym udział w Konkursie Recytatorskim Poezji Sybirackiej.

Laureaci konkursu:

I miejsce Martyna Krężel kl. VIIa