Narodowe Czytanie „Kordiana” Juliusza Słowackiego

6 września w naszej szkole po raz drugi odbyło się Narodowe Czytanie pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Tegoroczna edycja dotyczyła „Kordiana ” Juliusza Słowackiego. W rolę lektorów wcieliły się: Pani Dyrektor Wanda Patuła, Dyrektor Przedszkola Publicznego nr 5 – pani Małgorzata Wojtyś, dr hab. Eliza Krzyńska-Nawrocka, prof. Akademii Tarnowskiej, pani Justyna Pokuta, pani Maria Bednarz, pani Jolanta Żurowska, pani Anna Olszówka, a także uczniowie kl. VIII: Gabriela Zych, Adrian Gąciarz, Miłosz Burnat i Dawid Kłosowicz. Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor, która przywitała wszystkich gości, nauczycieli oraz uczniów. Następnie odczytała list okolicznościowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy, po czym swój wykład wygłosiła pani profesor Eliza Krzyńska-Nawrocka. Mówiła ona o polskim romantyzmie, głównych przedstawicielach epoki, w tym o Juliuszu Słowackim, a także opowiedziała o czym jest dramat „Kordian”. Następnie głos zabrała pani Justyna Pokuta, która wyjaśniła pojęcie szekspiryzmu i jakie miał znaczenie w twórczości Juliusza Słowackiego. Dowiedzieliśmy się również skąd wzięło się imię Kordian. Kolejnym punktem spotkania było odczytanie fragmentu dramatu-całego aktu II, po czym Pani Dyrektor przybiła symboliczną pieczęć na egzemplarzu „Kordiana”. Na koniec rozdała także pamiątkowe, przygotowane specjalnie na tę okazję, zakładki do książek.