14 626 69 58

Obchody 84. rocznicy napaści ZSRS na Polskę

17 września obchodzimy Światowy Dzień Sybiraka. Na mocy uchwały Sejmu RP z 2013 roku dzień ten stał się oficjalnym świętem państwowym.

W 1939 roku, 17 września o godzinie 5 rano Armia Czerwona przekroczyła wschodnią granicę Rzeczpospolitej. Sowiecka napaść na Polskę była realizacją układu i ustaleń zawartych w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow podpisanego w Moskwie 23 sierpnia 1939 roku. Konsekwencją sojuszu dwóch zbrodniczych totalitaryzmów był rozbiór Polski. Po napaści ZSRS na Polskę aresztowano ponad 200 tysięcy Polaków – oficerów, policjantów, ziemian, prawników. Wszystkim obywatelom II RP narzucono obywatelstwo radzieckie. Masowe wywózki na Syberię objęły 1 mln 350 tysięcy osób.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 im. Romana „Sybiraka” Sanguszki wraz z Pocztem Sztandarowym rokrocznie biorą udział w uroczystościach organizowanych z tej okazji przez Związek Sybiraków w Tarnowie.

Opracowanie tekstu: Jolanta Żurowska

Comments are closed.
Skip to content