14 626 69 58

Święto Patrona Szkoły

23 kwietnia 2024 obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły: Romana „Sybiraka” Sanguszki, pod hasłem „To, co przeżyło jedno pokolenie, drugie przerabia w sercu i pamięci”.

Po uroczystej mszy świętej, w której uczestniczyła cała społeczność szkolna, zaproszeni goście, a także poczty sztandarowe Oddziału Związku Sybiraków w Tarnowie i Szkoły Podstawowej nr 10, udaliśmy się pod szkołę, gdzie wspólnie odśpiewaliśmy hymn państwowy. Pod tablicą upamiętniającą patrona szkoły została złożona wiązanka kwiatów oraz zapalono symboliczny znicz.

Uroczystą akademię rozpoczęto wspólnym odśpiewaniem Hymnu Sybiraków, a dyrektor szkoły Wanda Patuła powitała przybyłych gości oraz wygłosiła okolicznościowe przemówienie. Następnie uczniowie klas czwartej i szóstej oraz chór szkolny zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, w którym okazali szacunek tym, którzy cierpieli i walczyli o to, abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce. W artystycznej części uczniowie recytowali wiersze, m.in. Stanisławy Wiatr-Partyki, która jeszcze niedawno odwiedzała naszą szkołę. Pani Stanisława Wiatr-Partyka miała zaledwie 10 lat, gdy wraz z matką została wywieziona na Wschód. Po latach zesłania wróciła do Polski i w 1946 r. zamieszkała w Tarnowie. Pani Stanisława spisała wspomnienia o Syberii i Katyniu.

Na zakończenie dyrektor szkoły podziękowała wszystkim zaangażowanym w przygotowanie Święta Patrona, gościom za przybycie i uświetnienie swoją obecnością tak ważnego wydarzenia. Słowa wdzięczności społeczność szkolna usłyszała także od Jana Kity – prezesa Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Tarnowie.

Comments are closed.
Skip to content