14 626 69 58

Wycieczka do Lipnicy Murowanej

Dnia 18 marca klasa czwarta i piąta wyruszyła do Lipnicy Murowanej na warsztaty regionalne „Lipnicka Palma w tradycji i kulturze”. Uczniowie poznali historię tej pięknej tradycji oraz Lipnickiego konkursu, który organizowany jest od 1958 roku. Mieszkańcy Lipnicy oraz okolicznych miejscowości dokładają wszelkich starań, aby zaprezentować swoje palmy i zdobyć nagrodę w konkursie. Rekord ustanowiony w 2019 roku na najwyższą palmę wynosi 37 metrów i 78 cm. W Niedzielę Palmową odbył się 65 Konkurs Palm Wielkanocnych, podczas którego oceniane były w różnych kategoriach wysokości, ułożenie pręci, wiązanie, smukłość, zdobienie. Tradycyjne lipnickie palmy wykonywane są tylko z naturalnych surowców. Trzon palmowego drzewka stanowi wiklina, która służy także do wiązania starannie ułożonych pręci. Palmę ozdabiają kolorowe bibułowe kwiaty, bazie oraz zimozielona roślinność a w czubie wiązka trawy stawowej. Tradycyjna palma musi mieścić się w dłoniach wykonawcy i za pomocą siły ludzkich rąk musi zostać postawiona. Zgodnie z tradycją z poświęconych tradycyjnych witek gospodarze przygotowują krzyżyki, które w Wielki Piątek wbijają w pola i zagony oraz zatykają w centralnym miejscu swojego domu, na pamiątkę śmierci Jezusa. Po części teoretycznej każdy wykonał sobie piękną palmę.

Z Lipnicy przejechaliśmy do Brzeska, gdzie graliśmy w kręgle oraz zjedliśmy pyszną pizzę

Comments are closed.
Skip to content